Tetkikler Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin Üzerine Tıklayınız.
 • MEME ULTRASONU NEDEN? NEZAMAN? NASIL?

   

  Meme ultrasonografik görüntülemede meme dokusu ve koltuk altları ses dalgaları ile detaylı bir şekilde değerlendirilir. Renkli doppler ultrasonografide ise dokuların ve saptanan problemlerin damar yapısı ,kanlanması yorumlanır. Temelde meme de ele gelen şişkinlikleri inceleme amaçlı yapılan ultrason, gereklilik halinde mamografi ve meme MR görüntüleme ile desteklenir. Meme ultrasonu güvenilir, ağrısız ,zararsız, iyonizan .radyasyon içermeyen ve yan etkisi kesinlikle olmayan bir inceleme yöntemidir.

  Sonografide ultrason cihazının prob denen bölümü meme dokusuna jel sürülerek dokundurulur. Bilgisayar aracılığıyla , ses dalgaları görüntüye dönüşütürülür. Sistem  X ışını içermez. Radyasyon kesinlikle yoktur. Renkli doppler ultrasonda atardamarlar ve toplardamarların problemle ilişkileri değerlendirlir ve sorunun ciddiyeti ile ilgili karar verilir. Buradan alınan ilave bilgi kitlenin yapısı ile ilgili karar vermeyi sağlar.

  Memede ele gelen şişlik ve yumrularda , bazı özel cilt değişikliklerinde , meme başında çekilme olduğunda, muayene sırasında doktorunuzun eline gelen kuşkulu yapılarda öncelikle ultrasona başvurulur.  Özellikle mamagrofi ile değerlendirilemeyen problemlerde meme dokusu çok dens ise yani süt bezleri, süt kanalları, fibröz doku yoğunluğu fazla ise, yağ doku oranı azsa ultrasona özellikle başvurulur. Bu tarz meme dokularında  mamografi ile erken dönem kanseri yakalamak oldukça .güçtür. Benze şekilde meme manyetik rezonans görüntülemede, ultrason ve mamografi ile karar verilemeyen durumlarda, yardımcı ,üçüncü bir görüntüleme yöntemidir. Özellikle MR da saptanan anormalliğe yönelik biyopsilerde yine ultrason görüntülemeye başvurulur.

  Tıpta ultrason dokuların yapı ve biçimini değerlendirmede kullanılır. Özellikle organın sınırları, doku görünümü, damarlar, anormal kitleler ve tümörler değerlendirilir. İnceleme sırasında prob meme dokusuna sürülürken eş zamanlı olarak monitörde izlenen görüntüler üzerinden yorum yapılır.

  İnceleme süresince hasta sırtüstü sedyeye uzanır ve ellerini başının altına alır. Genelde kullanılan prob ve su bazlı jel hastada ağrı ve acıya yol açmaz. Ancak memedeki problemin neden olduğu hassasiyet nadiren incelemeye bağlı artabilir. Basınç hissi olabilir. İnceleme sonrası peçete ile jel temizlenir ve kurur. Kullanılan jel elbiseleri boyamaz ya da leke bırakmaz. Meme ultrason tetkiki sonrası hasta normal hayatına devam edebilir.

  Meme ultrasonu yaklaşık yarım saat sürer. İnceleme sırasında radyolog çeşitli filimler alır. Ardından hazırlanan rapor, sizi muayene ve takip eden hekimle paylaşılır.

  Çeşitli durumlarda takip inceleme gerekebilir. İncelemeyi yapan doktor, neden takip gerektiğini, hastaya açık ve net bir şekilde açıklar. Burada amaç, zaman içinde sorunda değişiklik olup olmadığını gözlemleyip daha doğru karar verebilmektir. Ayrıca tedavi etkinliğini değerlendirmek içinde takip yapılabilir. Sonuça hasta gereksiz müdahalelerden korunmaya çalışılır.

  Meme ultrasonun avantajları:
  -İğne ya da enjeksiyon içermediğinden, müdehalesiz ve acısız bir yöntemdir. Çıplaklık bayanlarda geçici bir rahatsızlık hissi yaratsada ,kesinlikle ağrısız bir tarama yöntemidir.
  -Ultrason yaygın olarak kullanılan, kullanımı kolay ve hesaplı bir görüntüleme yöntemdir.
  -Ultrasonografi kesinlikle güvenlidir. İyonizan radyosyon içermez.
  -X ışınları ile net görüntülenmeyen yumuşak dokular, ultrason ile etkin ve doğru bir şekilde değerlendirilir.
  -İğne biyopsilerde ultrason güvenilir bir yardımcı ve yol göstericidir. Memede boşaltılacak kistlerin kolayca aspire edilmesine olanak sağlar.
  -Süt dokusundan yoğun memelerde ultrason, problemin karakterini ortaya koyabilir.
  -Mamografide net karar verilemeyen sorunların incelenip, tanımlanmasında ultrason güvenilir ve sorunsuz bir yardımcıdır.
  Memede şikayeti olan hastaların çoğunluğunda yağ lobülü ya da iyi huylu kistler gibi normale yakın sonuçlar çıkmaktadır. 30 yaş üzerinde tüm bayanların sonografik olarak kontrol edilmeleri faydalıdır. Beraberinde yapılacak mamografi tanı güvenirliliğini arttırır. 30 yaş altında ise ultrason tek başına genelde meme problemlerini çözmede ve biyopsi ihtiyacına karar vermekte yeterli olmaktadır.

  Riskler:

  Standart bir tanısal ultrasonografinin bilinen hiçbir zararlı etkisi ya da riski yoktur.

  Bazen ultrason sonrası takip, biyopsi ya da kist boşaltması gibi ek işlemler gerekmektedir. Ancak bunlar nadir seçeneklerdir ve genelde kaygı yaratan şikayet kanser dışı bir nedene bağlı olmaktadır.

  Meme ultrasonun sınırlamaları:

  -Ultrason memede tanı araçlarından biridir. Asla,  mamografi ve MR gibi ultrasonografide birbirinin işlevini tamamen karşılamaz.
  -Ultrasonda görünür olmayan kanserler olabilir. Mamografi kireçlenme odaklarını göstermede ultrasondan üstündür. Ultrasonda bulgu vermeyen bazı kanserler mamografide ya da manyetik rezonans görüntülemede gösterilebilir.
  -Şüpheli bir görüntünün netleştirilmesinde biyopsi iyi ya da kötü huylu olarak durumu açıklar.
  -Ultrasonda şüpheli bulgu veren görüntülerin çoğunluğunda, biyopsi ile kanser dışı sonuçlar alınmaktadır.
  -Meme ultrasonografisi kaliteli bir cihazla, meme görüntülemede tecrübeli bir doktor tarafından ve yeterli süre ayrılarak yapılmalıdır. Gerçek zamanlı bir inceleme olduğundan incelemenin yapıldığı merkeze göre sonuçlar değişebilmektedir. Tecrübe ve kaliteli bir ultrason cihazı son derece önemlidir.

 

GEBELİK ULTRASONU

 

Ses dalgaları kullanılarak bebeğinizin ,embriyo ya da fetüs halinde, rahim ve yumurtalıklar ile beraber incelenmesidir. Bilinen zararlı bir etkisi yoktur. İyonizan radyasyon içermez. Ultrason gebelik görüntülenmesinde temel tekniktir. Ayrıca renkli dopplerde kordonda, plasenta ve bebekte kan akımlarına bakılır ve değerlendirilir. Dört boyutlu görüntülemede bebek gerçeğe yakın görüntülerle aileye gösterilir.

Özel bir hazırlık gerektirmez. Sadece alt karın bölgesine ultrasonografi cihazının prob denen parçası sürülür. Anne adayının bol gelen, gevşek, iki parçalı bir elbise kullanması incelemeyi kolaylaştırır.  Ultrasonla güvenli ve ağrısız bir şekilde bebeğin fotoğrafları çekilir. Sonografide kullanılan prob, jel ile cilde sürülür. Yüksek frekanslı ses dalgaları ile çalıştığından X ışını içermez. Hasta radyasyona maruz kalmaz. Gerçek zamanlı bir inceleme olduğundan bebeğin hareketleri ve yapısı anne- baba adayları ile eş zamanlı izlenir ve incelenir. Ayrıca iç organları ,uzuvları ve kan akımları taranır ve değerlendirilir.

Gebelik ultrasonunda hekim, ultrason vasıtası ile tanı koyar. Ve tedavi sürecini kontrol eder. Bebeğe, ultrason sırasında direkt müdehale yoktur.

Renkli dopplerde bebek ve kordon dışında, rahim ve yumurtalıkların atar ve toplardamarları incelenir.

Değişik dönemlerde yapılan gebelik ultraonografisi ile :

-Rahimdeki fetüs ya da embriyo sayıları ve canlılık durumları belirlenir.
-Gebelik haftası tahmin edilir.
-Fetüsteki doğumsal anormalliklere tanı konur.
-Fetüsün pozisyonu saptanır.
-Plesanta yerleşimi ve olgunlaşması değerlendirilir.
-Çoklu gebelikler belirlenir.
-Amaniyotik sıvının miktarı ölçülür.
-Rahim ağzındaki açılma ya da kısalma kontrol edilir.
-Fetüsün büyüklüğü incelenir.
-Fetüsün sağlıklı ve iyi durumda olup olmadığına karar verilir.
-4 boyutlu görüntülemede canlı bir şekilde bebeğinizin gülümsemesi ya da esnemesi izlenebilir. Ama asıl amaç bebeğin yapısının gerçeğe yakın görüntülerle incelenmesi ve sağlıklı olup olmadığına karar verilmesidir.  Örneğin yarık damak ya da açık omurga tanısı 4D görüntülemede daha rahat ve doğru bir şekilde konmaktadır. Siyah Beyaz görüntülere göre 3D ve 4D görüntüler fetal yüz iskelet sinir sistemi ve kalp görüntülenmesinde konjenital anomalilerin tanımlanmasında daha fazla yardımcı olur. Ayrıca gerçek zamanlı bebeği görüntülemenin babanın desteğini artırdığını iddia eden kaynaklar vardır.  Bebeğin ebeveynler tarafından izlenmesi aradaki bağı güçlendirerek anne –babayı motive eder.

Sonogramı yapan hekim gebelikte ihtiyaç duyduğunda transvajinal görüntüleme yapabilir. Burada amaç fetüsü ya da rahim ağzını incelemek olabilir. Emin ellerde son derece güvenilir bir yöntemdir.

Prob denen parça, bir mikrofona benzer. Kablo ile cihaza bağlanan bu bölüm , yüksek frekanslı ve dalgalarının üretildiği ve hasta vücudunda dönen yansımaların algılandığı kısımdır. Ardından televizyon ekranında bilgisayarda işlenen görüntüler gerçek zamanlı olarak değerlendirilir. Ses dalgalarının cihazdan hasta vücuduna geçmesi için jel denen bir madde sürülür. Böylece hava kabarcıkları görüntüyü etkilemez. Sonogram akciğer gibi  hava içeren ve kemik gibi kalsiyum içeren dokuların dışında kalan ,yumuşak dokularda mükemmel bir inceleme aracıdır.

Ultrason, hasta sırtüstü sedyeye rahat bir şekilde uzanırken yapılır. Gerekirse hasta sağa ya da sola çevrilerek,hastaya sevdiği şeyler yedirilerek veya öksürtülerek fetüsün anne karnında pozisyonu değiştirilebilir. Prob sürülürken herhangi bir ağrı ya da hassasiyet hissedilmez. İnceleme sonrası jel silinir. Islak kalan yerler bir süre sonra kurur. Herhangi bir leke bırakmaz.

Rahim, yumurtalıklar ve bazen de erken gebelik transvajinal yolla değerlendirilebilir. İdrar torbası boşaltıldıktan sonra prob vajene nazikçe yerleştirilir. Prob üzerine jel ile beraber kaput takılır.Genellikle ağrısız bir işlemdir.

Ultrason hastaya rahatsızlık hissi vermeyen ve kolay tolere edilebilir bir yöntemdir.  Ancak nadiren çok kilolu hastalarda sonografiyi yapan kişi embriyo ya da fetüse yaklaşmak için bastırabilir. Bu geçici ve hafifi bir rahatsızlık hissine yol açabilir. Renkli doppler ultrasonografi yapılan hastalar monitörden kırmızı mavi akımlar ya da kalp seslerini takip edebilirler. Sonografi sonrası hasta günlük, normal aktivitesine devam edebilir.

Radyoloji uzmanı, inceleme sonrası raporu ve görüntüleri hastaya verir. Bunlar kadın doğum uzmanınız ya da bazı durumlarda perinatoloji uzmanınız tarafından değerlendirilir.

Bazı durumlarda sebebini net bir şekilde açıklayarak doktorunuz sonografik takibinizi isteyebilir. Bazı özel durumlarda takip eden daha farklı incelemeler tanı koymayı kolaylaştırabilir. Ayrıca bazen saptanan anormalliklerde zaman içinde değişiklik gösterme olasılığına karşı takip inceleme gerekebilir. Ayrıca tedavinin etkinliğinin değerlendirilmesi içinde takip inceleme gerekebilir.

Ultrasonografinin avantajları:

-Sonografi , iğne ya da enjeksiyon içermeyen, müdehalesiz bir tanı yöntemidir.
-Çok nadiren ultrason incelemesi rahatsız edici olabilir. Anca asla ağrılı bir işlem değildir.
-Ultrason, diğer görüntüleme yöntemlerine göre yaygın olarak ulaşılan, kullanımı kolay, hesaplı ve etkili bir görüntüleme yöntemidir.
-İyonizon radyasyon içermez. Ve son derece güvenli bir inceleme biçimidir.
-X ışınları ile incelenemeyen yumuşak dokuları net bir şekilde ultrason ile gösterebiliriz.
-Gebe bayanların ve anne karnındaki bebeklerinin tercih edilen görüntüleme yöntemi ultrasonografidir.
-Son 40 yıldır gebelikler ultrasonla değerlendirilmeye başlanmıştır. Bu süreçte anne ya da bebeğe kanıtlanmış bir yan etkisi yoktur.  Yine renkli doppler ultrasona tıbbi nedenler dışında başvurulmamalıdır.
-Ultrason doktora rahim içini görme şansı verir. Ayrıca fetüs ya da embriyo ile ilgili daha fazla bilgi elde edilir.

Dezavantajları:

-Standart tanısal renkli doppler ultrasonun ,hiçbir bilinen zararlı yan etkisi yoktur.
-Renkli doppler sonografi tüm fetal anormallikleri ne yazık ki belirleyememektedir. Sonuç olarak laboratuvar ya da klinik olarak bir anormallikle ilgili şüphe varlığında ,gebe bayan kan testi, amniyosentez ya da korion vıllus biyopsisi için bir perinatoloji (yüksek riskli gebeliklerde uzman kadın doğum uzmanı) gönderilir.

 

PEDİATRİK

 • Tüm Batın Ultrasonografi

Çocuklarda üst ve alt karın ultrasonografisi büyük bir sabır ve dikkat gerektirir. Bu konuda yeterli tecrübeye sahip uzmanın geniş bir zamanda inceleme yaparak, detaylı bir raporlandırma yapması önemlidir. Böylece gereksiz ileri tetkiklerin önüne geçilir. 6-8 saatlik bir açlık ve idrar torbasının dolu olması faydalıdır. Ama acil durumlarda bunlara dikkat edilmez ve idrara sıkıştırmadan da inceleme yapılabilir. Karın ağrısı ve karında kitle durumlarında, böbrekler ve idrar yollarının değerlendirilmesinde başvurulur.

 • Üriner Ultrasonografi

Çocuklarda tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlarında özellikle değerlidir. Her iki böbrek, idrar torbası ve toplayıcı sistemler detaylı bir şekilde değerlendirilir ve raporlandırılır. Ancak itina ile yavaş yapılması gereken bir tetkiktir. İdrara sıkışık bir şekilde dolu mesane ile değerlendirilir ve ardından boşaltıldıktan sonra geriye kalan idrar miktarına bakılır. İdrar yollarının değerlendirilmesinde en sık başvurulan ve en güvenilir tanı yöntemidir.

 • Renal Ultrasonografi

Çocuklarda her iki böbreğin ve toplayıcı sistemlerinin detaylı bir şekilde ve özenle incelenmesi gerekir. İdrar kanallarını detaylı bir raporlandırması yapılır. Ön hazırlık gerektirmez.

 • Kalça Ultrasonografisi

Doğumdan itibaren ortalama 6. Aya dek inceleme yapılabilir. Amaç doğumsal kalça çıkığını erken yakalamak ve erken tedavi ile sekelsiz düzeltmektedir. Olası sakatlıktan korumak için tecrübeli ellerde özenle yapılması şart olan bir tetkiktir. Cihaz kalitesi ve bebeğe ayrılan süre önemlidir. Bebek acı ve ağrı hissetmez. Özel bir hazırlık gerektirmez. Ancak bebeğin tok olması ve altının temiz olması gereksiz bir huzursuzluğu engeller. Çocukluk döneminde topallama durumlarında yine kalça eklemindeki sıvı birikiminin değerlendirilmesi için diğer yaş gruplarınada uygulanabilir.

 • Transkranial / Transfontanel Ultrasonografi

Bebeklerde bıngıldak denen boşluklardan kafa içi yapılar incelenir. Hidrosefali dediğimiz beyinde su birikmesi yada kanama durumlarında yararlıdır. Ses dalgalarıyla çalıştığından bebeğinize hiçbir zararı yoktur. Kafa travmalarında da yararlı bir tetkiktir. Ön hazırlık gerektirmez.

 • Testis Ultrasonografisi

Erkek bebeklerde yumurtalıkların yerine İnip inmediği, kasık bölgesi fıtıkları yada torsiyon-enfeksiyon gibi acil durumlar değerlendirilir. Hidrosel denen su birikmelerinde ve tümöral-kanseröz oluşumlarda yararlıdır.  Ön hazırlık gerektirmez.


ERİŞKİN

 • Üst Batın Ultrasonografisi

Üst karın organları (Karaciğer, safra kesesi ve safra yolları, pankreas, dalak ve her iki böbrek) detaylı olarak değerlendirilir. Özenli ve uzun süreli bir görüntüleme ile detaylı raporlandırma önemlidir. 6-8 saatlik bir açlık gerektirir. Ancak acil durumlarda açlık aranmaz. Özel bir hazırlık gerektirmez.

 • Hepatobiliyer Ultrasonografisi

Karaciğer hastalıklarında, kist, tümör, kitle durumlarında, karaciğer büyümesi ve yağlanmasında yapılır. Ayrıca siroz, safra kesesi taşı, polip ve kanser durumlarında yararlıdır. Safra yollarındaki genişleme değerlendirilir. Karaciğer hemanjiomları, kılcal damar genişlemeleri ultrasonografik olarak takip edilir. 6-8 saatlik açlık gereklidir. Ancak acil durumlarda hemen yapılabilir. Safra kesesi değerlendirilmesinde en güvenilir tanı yöntemi özenli ve detaylı bir ultrasondur.

 • Tiroid Ultrasonografisi

Tiroid bezinin yapısı, boyutları, tiroid iltihabı ve nodül varlığı değerlendirilir. Bu arada komşu lenf bezleride yorumlanmalıdır. Gereksiz ileri tetkikler ve biopsi işlemlerinin önlenmesi için, yeterli sürede titiz bir inceleme, biopsilere ve gereksiz ameliyatlara yol açabilir. Tetkik için ön hazırlık gerekmez.

 • Boyun / Parotis – Submandibular Bez Ultrasonografisi

Aslında boyun ultrasonografisi tiroid, parotis ve submandibular bezlerin tamamını kapsar. Ayrıca boyundaki lenf bezleri ve ana damarlarda incelenir. Boyun ultrasonografisi ile değerlendirilen lenf bezlerinin özelliklerine göre, renkli ultrason bulgularıda eklenerek iyi yada kötü huylu olma olasılığı değerlendirilir. Detaylı bir raporlandırma ve en az 15 dakika sürecek titiz bir inceleme gereksiz ileri tetkiklerden hastayı korur. Tetkik için ön hazırlık gerekmez.

 • Meme Ultrasonografisi

Meme ultrasonografisi bu konuda deneyimli bir radyolog tarafından en az yarım saat sürmesi gereken detaylı bir incelemedir. Her iki meme ve koltukaltı bölgesi titiz bir şekilde incelenir, bulgular detaylı bir şekilde raporlandırılır. Bu noktada incelemeyi yapan doktorun tecrübesi ve bilgisi, ayrıca kullanılan cihazın kalitesi hastayı gereksiz ileri tetkiklerden ve cerrahi müdahalelerden korumak çok önemlidir. Bu noktada meme ağrısı sebepleri, kistler ve iyi yada kötü huylu kitleler araştırılır. Ön hazırlık gerektirmez. Ancak hekimin tercihine göre adet dönemlerine bağlı hormonal etkiler açısından belli bazı günlerde inceleme yapılabilir.

 • Yumuşak Doku Ultrasonografisi

Ağrı yada ele gelen şişliklerde muayene eden klinisyenin uygun gördüğü bölgeler incelenebilir. Yeterli sürede titiz bir inceleme ve detaylı bir raporlandırma gereklidir. Tecrübe ve kaliteli bir cihazla yapılan iyi bir yumuşak doku ultrasonografisi hastayı gereksiz ileri tetkiklerden korur. Ön hazırlık gerektirmez.

 • Pelvik (Transvajinal-Transabdominal) Ultrasonografi

Alt karın organları değerlendirilir. Özellikle bayanlarda yumurtalık ve rahim problemi saptayan kadın doğum uzmanları, konuyu radyoloji raporu ile belgelendirir ve netleştirirler. Transvajinal yolla idrar torbası boş olmalıdır. Transabdominal yolla incelemede ise tam tersi olarak idrar torbasının tamamen dolu olması istenir. Başka bir hazırlık gerektirmez.

 • Skrotal Ultrasonografisi

Erkeklerde yumurtalıklar ve çevre yumuşak dokular değerlendirilir. Yumurtalıkların yerleşimi, boyutu, iç yapısı detaylı bir şekilde raporlandırılır. Kasık fıtığı bakılır. Hidrosel denen su birikimlerinde değerlidir. Yeterli sürede titiz bir inceleme yapılmalı ve detaylı bir şekilde raporlandırılmalıdır. Ön hazırlık gerektirmez.

 • Toraks Ultrasonografisi

Akciğerlerde sıvı birikimi ve bebeklerde zatüre tanısında yeri vardır. Klinisyenin uygun görmesi halinde, hasta titiz bir şekilde yeterli sürede incelenir. Ardından da detaylı bir şekilde raporlandırılır. Ön hazırlık gerektirmez.

 • Endoanal – Transrektal Ultrasonografi

Özellikle prostat dokusunun detaylı değerlendirilmesinde, perianal bölgedeki abselerde değerlidir. Hasta incelemeden hemen önce büyük abdestini boşaltır. Ön hazırlık gerektirmez.

 • Orbita Ultrasonografisi

Göze yönelik detaylı bir ultrasonografik inceleme yapılır. Özellikle göz hastalıkları uzamanın düşündüğü probleme yönelik yeterli sürede titiz bir inceleme yapılır. Ardından detaylı bir şekilde raporlandırılır. Ayrıca bir ön hazırlık gerektirmez.

 

 • Erken Dönem Obstetrik Ultrasonografi ve Renkli Ultrasonografi (11. Haftaya dek)

Gebelikte 11. Haftaya dek yapılan ultrasonografi ve fetüsün kalp atışlarını belirlemek için yapılan renkli ultrasondur. Fetüsün cinsiyeti henüz söylenemez. Gebelik iç yada dış gebelik olduğuna, gelişimine ve sağlık durumuna bakılır. Ayrıca fetüs sayısı, amnion sıvısı incelenir. Transvajinal yolla fetüs kalp atışları 5. hafta civarında görüntülenir. Karın yoluyla ise 6. hafta sonu 7. Hafta başında fetüs kalp sesleri saptanabilir.  Bu noktada cihaz kalitesi ve kullanıcının tecrübeside çok önemlidir. 8. haftada hareketler görülebilir. Gebelikte yapılan vajinal ultrasonografi anneye yada fetüse zarar vermez. Ultrasonografi gebelikte düşük nedeni olamaz. Transvajinal incelemede idrar torbası boş olmalıdır.

 • 11-14. Haftalar Arasında Gebelik Ultrasonografisi ve Renkli Ultrason

İkili test için gebeliğin haftası kesin olarak doğru bir şekilde belirlenmelidir. Ayrıca ense kalınlığı (NT) ve burun kemiği değerlendirilir. Buradaki ikili test ile Down sendromu ve diğer kromozomal hastalık olasılıkları belirlenir. Özellikle kilolu hastalarda mutlaka tecrübe ve cihaz kalitesi ile doğru ölçümler yapılmalıdır. 11 hafta 0 gün ile 13 hafta 6 gün arasında yapılmalıdır.

 • Anomali için Ayrıntılı Obstetrik Ultrasonografi

Detaylı ultrasonografi yada 4 boyutlu renkli ultrason da denmektedir. Bu inceleme en az 30-40 dakika sürmelidir. Amaç bebeğin uzuvlarını, vücut yapılarını, iç organlarını, sinir sistemini, kemikleri ve omurgasını, yüzünü net bir şekilde incelemektir. Ayrıca kalp, mide bağırsaklar, böbrekler ve beyin değerlendirilir. Bu arada 4 boyutlu görüntülerde bebek ailesiyle tanıştırılır. Ancak burada asıl amaç renkli fotoğraflar almak değil, bebeği ayrıntılı ve doğru bir şekilde inceleyerek gelişimin normal olduğundan emin olmaktır. İnceleme 19-24 haftalar arasında yapılır. Burada asıl takibi yapan kadın doğum uzmanıyla bir ekip çalışması içerisinde, bu konuda tecrübeli bir radyolog, kaliteli bir cihaz ile bebeğin iç ve dış yapılarını inceler. Gebelik boyunca anomali ultrasonografisi bir kez yapılır. Ayrıntılı ultrasonografi sonuçları yapılan tarama testleri ile beraber değerlendirilir. Böylece daha kesin bir risk belirlenmesi yapılır.
Detaylı anomali ultrasonografisi normal olan bir bebeğe ‘’kesin sağlıklı bir doğum olacak ‘’ denemez. Gebelik takibi ilk gününden son anına dek bir bütündür. Dikkatli bir izlem gerektirir. Anomali ultrasonografisinde ise alınacak görüntünün netliği bebeğin pozisyonu, annenin kilosu, amnion sıvı miktarı ve cihaz kalitesine bağlı değişmektedir. İncelemeden 15 dakika önce annenin severek yiyeceği tatlı yada tuzlu gıdalar, bebeğin daha hareketli olmasını sağlar. Buda incelemeyi kolaylaştırır.

 • Obstetrik Renkli Doppler Ultrasonografi

Burada amaç kordondan,  bebeğin kafa içinden ve annenin her iki rahim atardamarlarından örnekleme yaparak, bebeğin iyilik halini değerlendirmektedir. Özellikle 27-28 haftalarda ve gebeliğin son dönemlerinde değerlidir. Fetüste oluşabilecek distress (hipoksi) riski değerlendirilir. Doktorun bu konudaki tecrübesi ve cihaz kalitesi önemlidir. Akım hız ve paternlerinin doğru bir şekilde yorumlanması gerekir. Özel bir hazırlık gerektirmez. Buradaki renkli ultrason, anomali ultrasonundaki ayrıntılı ve detaylı incelemeden farklıdır. Kadın doğum uzamanı gerek duyduğunda radyoloji uzamanı bu incelemeyi yapabilir.

 

buraya tab4 bilgileri yazıcalacak